Saturday, 27 February 2016

Vaše nejčastější dotazy ohledně změny provozu

Život našeho Bistra se změnil ze dne na den a samozřejmě k tomu máte hromadu dotazů.
Tyto otázky jsme si vyjasnili ještě před tím, než jsme se pustili do změny konceptu Bistra a potažmo předávání prostoru Food Incubatoru.

Zavíráte? Máte otevřeno jen do tří odpoledne?

Ano, máme otevřeno od pondělí do pátku od 11:00 do 15:00. Nabízíme nápadité obědové menu z výběrových surovin, bez lepku, paleo i whoel30, výběrovou kávu a zákusky vlastní výroby. Mimo to máme večer akce pro uzavřenou společnost.

Uzavřený podnik nevydělává. Vyplatí se vám to?

Ano, vyplatí. Je to naopak velice efektivní. A v době uzavření podniku pro veřejnost využíváme prostory pro naše další projekty.

Takže když přijdu v šest večer, neuvaříte mi?
Ne.

Ok, teď říkáte, že máte hromadu nápadů na akce, ale co když dojdou?

Nedojdou. Inspiraci nejde uměle regulovat. Nejde nápady rozložit, šetřit nadšením. Když něco děláte s radostí, nemůžete to dělat jen trochu, ať máte něco i na příště. Věřím v přístupu, že vše musí ven. Nesmíte svoje nápady dusit a zavařovat na zimu. Tím zastavíte proces myšlení a uzavřete další možnosti pro vývoj. Buď děláte něco pořádně, nebo to nedělejte. Zatím nám připadá, že každé setkání, každý bainstorming přinesl další a další nápady, nový náhled na naši činnost.

Není to luxus, dělat jen tyto akce?
Je.

Není těžší vymýšlet pořád něco zajímavého?

Pokud se chcete v Brně na gastroscéně udržet, nemůžete si dovolit nabízet průměr. Tady je totiž obrovská nabídka velice kvalitních a zajímavých míst, s příběhem, s dobrým jídlem a pitím, krásným interiérem, atmosférou, zajímavým nápadem. Pokud si myslíte, že stačí nabídnout průměrné menu a lidi přijdou na večeři, nepouštějte se do restaurace. Kreativitu, inovaci musíte zapojit každý den, do všeho, co děláte.

Nebojíte se, že ty akce lidi omrzí? 
Ne. Kvalitní služby mají vždy prostor. Nové nápady mají vždy uplatnění. Svěží přístup se oceňuje. Vidíme nadšení našich hostů a to nám potvrzuje, jdeme dobrým směrem. Ani to nedává smysl, bát se, že o zážitkovou gastronomii nebude zájem. A co, když podlehneme tomuto imaginárnímu strachu? Vrátíme se k průměrnému konceptu a postavíme se do řady, abychom nedej bože něčím nevyčnívali? Není přece snem každého podniku, aby nabízel něco výjimečného?

Proč neuděláte raději zajímavou barovou nabídku, abyste měli večer narváno každý den?

Nerozumím tomu a myslím, že se tímto směrem nechci ani vydat. V Brně je dost podniků, které mají širokou a velice zajímavou barovou nabídku. Mě zajímá jídlo, především. Co se týče alkoholu, těší mě spolupráce se znalci kvalitního barového sortimentu, a opravdu vnímám, že v tomto oboru potřebujete široké znalosti. Zůstanu na straně hosta, a přenechávám prostor profíkům.

Proč neuděláte raději zajímavou večerní nabídku jídla, abyste měli narváno každý den?

Jde to. Zkoušeli jsme to a byla to úžasná zkušenost. Udělali jsme experiment, které jídlo dokáže lidi přitáhnout a máme přehled o tom, co lidí nadchne a co ne. Za dobu našeho fungování jsme zažili následky jak dobrých, tak špatných rozhodnutí, co se týče nabídky. Známe své zákazníky a víme, po čem touží. Naši hosté jsou náročnější. Chtějí kvalitu a nejen v jídle a surovinách. Chceme jim poskytnout víc, naší pozornost, ale i krásný zážitek.

Když už máte večer uzavřenou společnost, proč si ostatní nemůžou sednout nahoře?

Během uzavřených akcí se kuchyň používá, pracuje se na tom, aby daná akce proběhla v pořádku. Vydat třeba sedm chodů pro 40 lidí vyžaduje prostor v celé kuchyni a každého z obsluhy. Každý z nás se zaměřuje na hosty, aby šlo vše hladce. Nepořádáme zážitkové večeře jen s jídlem. Můžete si užít úplně jiný přístup i z hlediska servisu. Neřešíme nic jiného, než hosty. Máme možnost věnovat se jim mnohem více, než v klasickém restauračním provozu a máme za to, že to napomáhá vytvořit neuvěřitelně uvolněnou, přátelskou atmosféru. A těžko bychom vydali další jídlo na bar, kuchyň na to nemá kapacity, když právě chystá 40 talířů.

Proč si myslíte, že je tento koncept lepší, než mít otevřeno pořád a vést klasickou restauraci?

Když jsme se rozhodli spolupracovat s ostatními podniky, nastávajícími majiteli restaurací, šéfkuchaři dalších podniků, přineslo to pro nás obrovskou radost. Obohacuje nás to každým dnem, každým setkáním. Našli jsme rovnováhu mezi prací, poskytování služeb, vytváření hodnot a být něčím užiteční. Dáváme prostor profesionálům, talentům a nadšencům. Těší nás spolupráce jak se zkušenými šéfkuchaři, od kterých se učíme mnoho, tak s amatéry, kterým poskytujeme jedinečnou možnost udělat si reklamu, vyzkoušet si, jaké to je vařit v v realitě v opravdovém provozu, pro opravdové zákazníky. Jsme na to pyšní, že můžeme i dávat, a že všichni, co s námi spolupracují, jsou spokojení a chtějí nadále spolupracovat. Utvrzuje nás to v myšlence, že konkurence neexistuje, všichni jsme na stejné lodi a chceme, aby se gastronomie v Brně rozproudila. Mimo přidaných hodnot, máme i jednodušší úvahy. Provoz je jednodušší, dokážeme všechno naplánovat. Je to méně stresující, příjemné, vlastní večírky si taky užijeme. Máme více času a pracujeme efektivně. Když máme akci, pracujeme poctivě, s předstihem a vyladíme i nejmenší detail. Když akci nemáme, odpočíváme, nebo kutíme na další. Máme čas na sebe, na odpočinek. Na naše rodiny a kamarády. A dokážeme tím do práce dát více energie a nadšení. Vypadá to na vyladěný koncept, který se líbí zákazníkům, přitahuje pozornost, buduje vztahy a těší i nás. 

No comments:

Post a Comment